Digitālajā laikmetā, kur dati ir personiskās un profesionālās darbības pamats, svarīgas informācijas zaudēšana var būt katastrofāla. NAND zibatmiņas ierīces, kas bieži sastopamas USB atmiņās, SSD un dažādās citās uzglabāšanas ierīcēs, rada unikālus izaicinājumus datu atjaunošanā. Šis raksts izpēta datu atjaunošanas sarežģītību no NAND ierīcēm, atklājot metodes, izaicinājumus un attīstības jaunumus šajā jomā. Šis ir TAS raksts, kurš laikam nekad nebūs pabeigts, tāpēc, ienāc regulāri un palasies.

NAND zibatmiņas darbojas pēc citiem principiem nekā tradicionālie cietie diski. Tā sastāv no atmiņas šūnām (tranzistoriem). Vairāk par NAND tehnoloģiju. Lai gan NAND tehnoloģija piedāvā ātrāku piekļuvi datiem, tās sarežģītā arhitektūra rada izaicinājumus datu atjaunošanas speciālistiem.

NAND atmiņas ierīces galvenās komponentes ir kontrolieris un pati NAND atmiņa. Kontrolieris atbild par datu apstrādi pirms to ierakstīšanas un pēc nolasīšanas no NAND. Apstrāde ietver tādas funkcijas, kā datu sadalīšana un izvietošana čipa kristālos, loģisko un fizisko adrešu pārveidošana, bitu kļūdu korekcija, datu šifrēšana. NAND mikroshēma atbild par datu ierakstīšanu, nolasīšanu un dzēšanu.

USB atmiņas ierīce. 1 - kontrolieris, 2 - NAND atmiņa

NAND ierīču bojājumi

  1. Bojātas elektroniskās komponentes (pretestības, kondensatori u.c.). Nolietojums, pārspriegums, nepareiza strāvas polaritāte u.t.t.
  2. Fiziski ierīces bojājumi, kas radušies mehāniskas iedarbības rezultātā (piem., kritiens no augstuma, lauziens).
  3. NAND atmiņas šūnu (tranzistoru) bojājumi, kas izraisa dažāda veida ierīces darbības traucējumus. Šis ir biežāk sastopamais bojājuma veids. Pat ļoti saudzīgi lietotas ierīces nav pasargātas no šīs problēmas. 
  4. Kontroliera darbības traucējumi. Ļoti reti.

Atjaunošanas metodes ir:

  • Iekārtas salabošana, piemēram, tiek salabots telefons, lai piekļūtu datiem.
  • ISP interfeisa izmantošana.
  • Nolasīšana caur standarta USB, SD interfeisu, bet ar specializētu iekārtu, kura prot apstrādāt nestandarta situācijas (USB stabilizators un taml.)
  • NAND interfeisa izmantošana. Šī ir tiešā datu izguves metode no atmiņas mikroshēmas. Bieži tas nozīmē atmiņas mikroshēmas izlodēšanu, no kā arī cēlies metodes nosaukums angļu valodā chip-off.

NAND atjaunošanas darbplūsma